×
Aktualności
Kursy Zawodowe
Szkoły dla Dorosłych
SMart Studio
Doradztwo Zawodowe
O nas
Kontakt
WOLONTARIAT EUROPEJSKI

TYTUŁ PROJEKTU (PL): EUROPEJSKI WOLONTARIAT SPOŁECZNY – Somerset – Wydział Usług Społecznych w Minehead – Iwona Makochoń

TYTUŁ PROJEKTU (EN): EUROPEAN VOLUNTARY SERVICE:  Somerset County – Council Social Services Department – MINEHEAD – Iwona Makochoń

SKRÓT:EVS-MINEHEAD

Nr projektu/umowy: 21-PL-272-2003-R3

Okres wolontariatu: 22/10/2003-21/04/2004

Organizacja wysyłająca: CKU Sopot

Organizacja goszcząca: Somerset Country – Council Social Services Department – MINEHEAD, UK 

Była już słuchaczka CKU Sopot – Iwona Makochoń spędziła 6 miesięcy (22/10/2003-21/04/2004)  w Minehead / Somerset na indywidualnym projekcie w ramach Wolontariatu Europejskiego realizowanego w ramach programu Młodzież. Była to jej pierwsza wizyta w Anglii. Iwona pracowała w „Centrum Sehorse” – małym specjalistycznym centrum edukacyjnym dla dorosłych z problemami słuchu gdzie pracowała przez 3 dni w tygodniu. Było to dla niej zupełnie nowe doświadczenie. Motywowała tam osoby do włączenia się w różnego typu działania.

Współprowadziła, a potem prowadziła sesje dla podopiecznych centrum, które łączyły w sobie następujące zagadnienia:

  • znaczenie różnych metod komunikacji
  • rozwój codziennych umiejętności i kompetencji
  • samoświadomość
  • umiejętności poznawcze
  • zdrowie i bezpieczeństwo
  • pozytywne oddziaływanie społeczne
  • promocję indywidualnych praw
  • planowanie i ocena pracy

Powyższe założenia były osiągane poprzez takie działania jak gra w kręgle, robienie zakupów, pływanie, gimnastykę, spacerowanie i rozwijanie umiejętności komputerowych.

Iwona dodatkowo pracowała w kantynie w centrum, gdzie serwowała napoje, obsługiwała kasę i pomagała poszczególnym osobom przy posiłkach.

Przez następne 2 dni w tygodniu Iwona podróżowała do Somerset College of Art. & Technology

w Taunton (odległość 45 kilometrów) na lekcje języka angielskiego.

Iwona została od razu zaakceptowana przez osoby z Minehead, nie tylko przez pracowników, ale także przez ludzi korzystających z usług Centrum Seahorse. Sama jako osoba z problemami słuchu nabyła wiele specjalistycznych umiejętności niezbędnych w pracy z osobami głuchymi oraz niezbędnych do pracy w zespole.

Zobaczyła także z jakimi wyzwaniami życia codziennego muszą zmierzać się osoby z innym rodzajem niepełnosprawności np. na przykładzie fizycznie niepełnosprawnego kolegi wolontariusza.

Pobyt w Anglii pomógł Iwonie w poczynieniu znacznych postępów w rozumieniu języka angielskiego, nauczyła się również migowego języka angielskiego czy rozwinęła wiele innych kompetencji. Po powrocie do Polski Iwona wykorzystywała efektywnie nabyte umiejętności np. podczas prowadzenia szkoleń z języka migowego dla sopockich nauczycieli czy w pracy, którą znalazła na krótka po powrocie.

Więcej informacji:
Centrum Kształcenia Ustawicznego
ul . Kościuszki 22-24
81-704 SOPOT
tel. 58 550 33 65
fax 58 551 35 75
e-mail: cku-projekty@sopot.pl

Copyright © 2018 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Wybrzeża w Sopocie
Accessibility